featured

Yatırımcılar Değişken Piyasalarda Neden ETF’leri Tercih Ediyor?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son zamanlarda piyasalarda yaşanan dalgalanma portföy yöneticileri için iyi fırsatlar yakalanabileceği yönünde değerlendiriliyor. Veriler gösteriyor ki yatırımcılar belirsiz zamanlarda ETF’lere yöneliyor.

Piyasalarda korku endeksi  olarak bilinen ve yatırımcıların piyasalardaki risk iştahını da ifade eden Volatility Index (VIX), Eylül ayı boyunca %40 arttı ve oynaklık yeniden gündeme geldi.

ABD’de aktif olarak yönetilen hisse senedi fonlarının performansını, kıyaslama endekslerine göre ölçen S&P Dow Jones Endeksleri SPIVA puan kartı fonların %94’ünün 2001 yılından bu yana S&P 500’den daha düşük performans gösterdiğini kaydetti.

Statista’ya göre, ETF’ler aşırı piyasa oynaklığının yaşandığı yıllarda yönetilen toplam varlıklarda (AUM) ortalamanın üzerinde bir büyüme yaşadı.

Morningstar’dan araştırma analisti Dimitar Boyadziyev, pasif yönetilen varlıklara artan ilginin birçok nedeni olsa da yüksek ücretlerin yanı sıra yönetim ücretlerinin düşük ve yüksek likiditeye sahip yatırım aracı olmasının bunlardan biri olduğunu dile getirdi.

(This article is based on “Why Investors Turn To ETFs In Volatile Markets” on etf.com)

Yatırımcılar Değişken Piyasalarda Neden ETF’leri Tercih Ediyor?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!