featured

Enerji Krizinde Doğalgaz ETF’leri

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa’da doğalgaz fiyatları, tedarik sıkıntıları ve kışın yaklaşmasıyla beraber yükselirken diğer enerji emtiaları da bu yükselişe eşlik ediyor. İngiltere’de rüzgardan elektrik üretiminin azalmasıyla elektrik fiyatlarında artış kaydedildi. Dolayısıyla, elektrik üretiminde doğalgaz ve kömürden elektrik üretimi son aylarda yaygınlaştı. Örneğin, İngiltere geçtiğimiz Çarşamba günü elektriğin %64’ünü doğalgazdan üretti.

Diğer tarafta petrol fiyatlarındaki yükseliş te dikkat çekiyor. Brent petrol vadelileri 1 Ekimden bu yana %5,54 yükseldi. Bu sebeple ABD, petrol fiyatlarının yükselmesinden ötürü OPEC ülkelerine üretim artışı için uyarıda bulundu.

Tüm bu yaşanan gelişmeler ışığında enerji fiyatlarındaki artışlar küresel anlamda piyasalarda baskı oluşturmaya devam ederken doğalgaz ETF’lerine de göz atalım. Bu emtiaların kış aylarına girdiğimiz bu dönemde değer kazanma potansiyeli yüksek görünüyor.

Avrupa’da doğalgaz için referans gösterilen Hollanda TTF 1 ay vadeli kontratları, geçen Çarşamba %40 yükselişle megavatsaat başına 160 euro’yu aştı.

ABD Doğalgaz ETF’leri

Yatırımcılar pandeminin başlamasıyla emtia fiyatları aşırı dalgalı bir hal alınca yüksek kaldıraç içeren ETF’lerden uzaklaştı. Bunun yerine ana para korumalı emtia ETF’lerini tercih ediyorlar.

ABD piyasalarında işlem gören BOIL, UNL, UNG ve GAZ ETF’leri portföylerinde vadesi yakın olan doğalgaz vadeli kontratlarına yer veriyorlar. Portföy yönetim stratejisi olarak kısa süreli al/sat işlemi için uygun ETF’lerdir. Doğalgaz fiyatlarındaki artışla birlikte son 1 ayda BOIL %46,09, UNG %24,61, GAZ %24,53 ve UNL %17,93 getiri sağladı.

KOLD ETF’i ise grafikteki diğer ETF’lere oranla zıt yönde fiyatlandığı söz konusu. KOLD, aynı şekilde doğalgaz vadeli kontralarına yatırım yapıyor, fakat aldığı pozisyonlar satış yönlü olması ve doğalgaz fiyatlarının son dönemde yükselişe geçmesiyle yatırımcısına kaybettirmiş görünüyor. Son 1 ayda KOLD ise yatırımcısına %46,60’lık kayıp yaşattı.

Birçok ülke pandemi ve iklim değişikliğiyle mücadele ederken doğalgaz da bu süreçte önemli ölçüde ayrışan bir enerji türü oldu. Önümüzdeki günlerde enerji tarafından yaşanan gelişmeler fiyatlamalarda da önemli bir etken olacak gibi görünüyor.

Enerji Krizinde Doğalgaz ETF’leri
Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!