featured

Metaller 2022’de ‘yumuşayacak’

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyada emtia fiyatları artan talep ve tedarik tarafında yaşanan sıkıntılar nedeniyle bu yıl güçlü bir performans gösterdi.  Uzmanlar emtia fiyatlarındaki yükselişin bir süre daha süreceğini düşünüyor. Ancak gelecek yıl, fiyat artış hızının düştüğü daha ılımlı bir emtia piyasası bekleniyor. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, metal fiyatlarının gördüğü tarihi zirvelerin çok ötesine gitmesini beklemediğini bildiriyor.

Bakır, 2022 sonuna kadar tarihi ortalamanın üzerinde kalabilir

Bakır vadelileri Londra’da 9.400 dolar/ton ile tüm zamanların en yüksek seviyesine yakın hareketini sürdürüyor. ABD’de de şubattan bu yana 4 dolar/lb seviyesinin üzerinde. Moody’s, üçüncü çeyrekte bakır fiyatlarının, pandeminin Mart 2020’de dünya ekonomilerinin çoğunu kilitlemeden önce hareket ettiği 2.50-3.00 dolar aralığının oldukça üzerinde kalmaya devam edeceğini düşünüyor. Fiyatların gevşemekle birlikte, en azından 2022 sonlarına kadar tarihi ortalamalara kıyasla güçlü kalacağı tahmininde bulunuyor.

Altın 2022’nin 3’üncü çeyreğine kadar güçlü kalabilir

Altın yarınki Fed toplantısı öncesinde ons başına 1.760 dolar civarında zayıf seyrini sürdürüyor. Moody’s, piyasa belirsizliği, düşük reel faiz oranları ve enflasyonun altın fiyatlarını 2022’ye kadar tarihi seviyelerin üzerinde tutacağını, ancak fiyatların getirilerdeki artış, daha güçlü Amerikan Doları ve ekonomik toparlanmanın devam etmesi nedeniyle 2022’nin üçüncü çeyreğinde gevşeyeceğini öngörüyor.

Demir cevheri 2022 sonrasında kademeli düşüşü sürdürecek

Demir cevheri bu yıl en kötü performans gösteren emtialardan biri. Demir cevheri fiyatları geçtiğimiz hafta Temmuz 2020’den bu yana ilk kez 100 doların altına geriledikten sonra hafta başında 103 dolardan satıldı. Çin’de karbon salınımını azaltmak için çelik üretimini düşürme planları demir cevheri fiyatlarını geriletiyor. Dünyanın en büyük çelik üreticisi olan Çin’de düşük hacimli hedefler konması fiyatları baskılıyor. Çin’de emlak sektöründeki talebin sert biçimde gerilemesi de fiyatlardaki düşüşü tetikledi. Moody’s fiyatların 2022 sonrasında 2016-2019 yılları arasındaki ton başına ortalama 70-80 dolar seviyelerine doğru kademeli olarak geri geleceğini öngörüyor. 

Alüminyum fiyatlarında ivmenin sürmesi bekleniyor

Temel metallerden alüminyumun, 2022 ortalarına kadar ivmesini sürdürmesi bekleniyor. 2.900 dolar/tonu aşarak son 13 yılın zirvesine tırmanan fiyatlar gelecek yılın başlarında yükseliş eğilimini koruyacak. İklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik yatırımlar alüminyum fiyatlarında ralliye neden oluyor. Dünyanın en büyük üreticilerinden Çin’in, kirliliği azaltmak ve yeşil hedeflere ulaşmak için üretimi azaltmaya başlaması fiyatları hızlandıran unsurlardan.

Nikel fiyatında baskıyı ‘nikel pik demir’ kuracak

Hem paslanmaz sektöründen hem de elektrikli araç sektöründen gelen taleple bu yıl hızla yükselen nikel fiyatlarının yeni yılın başlarına kadar yüksek kalacağını tahmin eden Moody’s, ancak fiyatların 2022’de sürdürülemez olduğunu savunuyor. Üretim tamamen pandemi öncesi seviyelere ulaştığını hatırlatan kuruluş, “Bol miktarda tedarik fiyatları yumuşatacak’ diyor. Ton başına 20.400 dolara kadar tırmanan fiyatlar, 2020’deki 13.784 dolar/ton ortalamasından yaklaşık %32 arttı.

Çinko fiyatları, üretimin toparlanmasıyla düşecek

Çinko fiyatları 2021’in ikinci yarısında yükselişini muhtemelen sürdürecek ancak üretim artışının talep büyümesini geride bırakacak olması nedeniyle uzun vadede, Moody’s’in belirlediği fiyat aralığının alt sınırına ineceği öngörülüyor. 

(dunya.com/evrimkucuk)

Metaller 2022’de ‘yumuşayacak’
Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!