featured

Piyasalarda Öne Çıkan Emtia ETF’leri

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pandemiyle birlikte yatırımcıların güvenli liman arayışları onları bakır, gümüş ve karbon gibi alıştığımız emtiaların dışına yönlendirmişti. Öyle ki bakır vadelileri bu yılın Nisan ayından itibaren yükseliş trendine girerek 4,88 usd ile, Ons Altın ise 2.026 usd ile zirveyi görmüştü. Tüm bu yükselişlerin arka planında Kovid-19 salgınının olduğu kadar, gelecek yüzyılda yenilebilir enerji ve hibrit araçların yapımında bakır, karbon gibi maddelere ihtiyacın olması da bu ilgiyi kuvvetlendirmiş durumda.

Emtia fonlarının tarihine kısaca baktığımızda; dünyada emtia anlamında ilk fon, altın fonu olarak 2007 yılında Avustralya’da ETF Securities adlı bir varlık yönetimi firması tarafından ihraç edildi. Ardından ilk gümüş fonu da New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE) tarafından 2006 yılında ihraç edilen iShares Silver Trust adlı ETF oldu. Günümüze kadar da emtia sınıfından bir çok farklı ürün ETF anlamında gelişerek yatırım almaya devam etti.

Bu yazımda piyasalarda yılbaşından bu yana en çok getiri sağlayan emtia ETF‘lerini sıraladım.

(Not: görsellerin üzerinde yer alan veriler, ETF’lerin yılbaşından bu yana performanslarını ifade etmektedir.)

UNG – United States Natural Gas

UNG, ağırlıklı olarak New York Borsasında (NYSE) yer alan doğalgaz vadelilerine yatırım yapar. Yönetilen toplam varlık 284 milyon dolardır. Dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock tarafından ihraç edilmiştir.

Son aylarda doğalgazda küresel anlamda özellikle Avrupa’da tedarik sıkıntıları yaşanması ve kışın yaklaşmasıyla doğalgaz fiyatları yükselişe geçmişti. Goldman Sachs, bu kış Avrupa’da yaşanabilecek enerji kesintilerinin riskleri artırabileceğini belirtti. Bu sebeple doğalgaz yatırım anlamında son dönemde takip edilecek emtialardan olabilir.

KRBN – KraneShares Global Carbon

KRBN, emtia alanında karbon barındıran ilk ETF’tir. Portföyünde karbon vadeli işlemleri yer almaktadır. Toplamda yönetilen varlık 793 milyon dolardır. Ayrıca fonun yönetici yardımcısı da ABD eski dış işleri bakanı John Kerry’dir.

UGA – United States Gasoline

UGA, benzine yatırım yapan ilk ve tek ETF olma özelliği taşır. New York Ticaret Borsası’nda (NYMEX), RBOB benzin vadelilerine yatırım yapar. Bu vadeli sözleşmelerin %60’ı uzun vadeli, %40’ı kısa vadelidir. Toplamda 75 milyon dolar yönetilmektedir.

USO – United States Oil Fund LP

USO, ağırlıklı olarak petrol yakın vadelilerine yatırım yapar. Vergi %0,79’dur. Yılbaşından bu yana getirisi  %48,38’dir.

BNO – United States Brent Oil

BNO, yalnızca vadeli piyasalarda (ICE Futures) işlem gören brent petrole yatırım yapar. Ancak vadeli piyasalarda işlem yapsa da kısa vadeli işlemler yapılması sebebiyle spot piyasayı da yakından takip eder. Yönetilen toplam varlık 253 milyon dolardır.

CANE – Teucrium Sugar

CANE, portföyünde vadeli piyasalarda (ICE Futures) işlem gören üç şeker vadeli sözleşmesinin günlük değişimlerini yansıtma amacı taşıyor. Yönetilen toplam varlık 25 milyon dolardır.

CORN – Teucrium Corn

CORN, vadeli piyasalarda işlem gören mısır vadeli işlemlerine yatırım yapar. Portföyün toplam değeri 124 milyon dolardır. Pamuk, şeker, soya gibi çeşitli emtia ETF’lerinin ihraççısı Teucrium tarafından yönetilmektedir.

COPX – Global X Copper Miners

COPX, borsada işlem gören bakır öncü olmak üzere madencilik şirketlerine yatırım yapar. Bu şirketler ABD, Kanada, Güney Afrika ve Hindistan gibi çeşitli ülkelerdendir. COPX, Solactive Global Copper Miners Index performansını takip eder. Toplamda yönetilen varlık 1 milyar dolardır.

Dünyanın en büyük bakır cevheri üretici Şili’de yaşanan deprem ve pandemi sebebiyle kapatılan madenler sebebiyle bakır fiyatlarında ciddi artışlara neden oldu. COPX ETF’inde de yılbaşından bu yana %22,70 getiri kaydedildi. Ayrıca Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings, olası fiyat düşüşlerine karşın önümüzdeki dönemlerde bakırın diğer emtialara göre daha dirençli olacağını düşünüyor.

GLD – SPDR Gold Trust

GLD, ETF olarak fiziksel altına yatırım yapan ilk fonlardandır. Dünyanın en büyük dördüncü varlık yöneticisi State Street Global Advisors tarafından ihraç edilmiştir. GLD ETF spot altın fiyatlarıyla yakın seyretmektedir. Uzun vadeli yatırımcılar için uygundur. Yönetilen varlık değeri 58,3 milyar dolardır.

Dünya Altın Konseyi’nin (WGC) yılın ikinci çeyreği için düzenlediği raporda ise, yılın ilk çeyreğinde artan altın fiyatlarının risk iştahını artırdığını ancak yatırımcıların, enflasyonist baskılar arttıkça  altına uzun süre maruz kalmasıyla dönem sonunda bu artışı tersine çevirdiği kaydedildi. Raporda tüm bu gelişmelerden hareketle küresel altına dayalı ETF’lerde 7 milyar dolarlık gerileme yaşandığı belirtildi. Bu gelişmelerin altın ETF’lerine de yansıdığı görülüyor.

SLV – iShares Silver Trust

SLV, yatırımcılar adına fiziksel olarak gümüşe yatırım yapar. Londra Silver Fix denilen gümüş fiyatı düzenleyici kurum 117 yıldır küresel anlamda gümüşün referans fiyatını belirlemektedir. SLV de burada oluşan gümüş fiyatlarını takip eder. Dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock tarafından ihraç edilmiştir. Yönetilen toplam varlık 13,2 milyar dolardır. Fiziksel piyasada al/sat yapmaya kıyasla daha düşük maliyete sahip olduğu için yatırımcılar tarafından tercih edilmektedir.

Piyasalarda Öne Çıkan Emtia ETF’leri
Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!