featured

ETF’ lerde Son Durum

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz yıl, tüm dünya ekonomilerinde pandeminin oluşturduğu etkiyle yeni ekonomik adımlar atıldı. Bunların başında küresel anlamda merkez bankalarının genişlemeci para politikası uygulaması geliyor. Ek olarak ülkemizde de merkez bankası başkan değişikliğinden sonra yaşanan para politikası faiz oranları dikkatle takip ediliyor.

Diğer yandan global fonlar üzerinden haftalık bazda en az 20 milyar dolar hisse ve borçlanma senetlerine akıyor. Fakat hala hacimler düşük. Yatırımcılar tarafında da Fed’ in varlık alım programını azaltacağı düşüncesi gündemde. Bu tarafta da gündem hafif dalgalı devam ediyor.

2021 yılının çoğunu geride bırakmış iken, bu zamana kadar ABD’de ve Türkiye’de hangi ETF’ler ön plana çıktı, hangileri geride kaldı bakalım..

ABD

Kazandıranlar

Kaybettirenler

TÜRKİYE

Ülkemizde ise gelişmelere bağlı olarak, getirilerde yıl içerisinde bugüne kadar altın, döviz vb varlıklardan oluşan borsa yatırım fonları ön plana çıkıyor. Yılbaşından bu yana gelişmekte olan ülke para birimlerine göre Türk Lirası %14 değer kaybı yaşadı.

İşte yıl içerisinde kazandıran ve kaybettiren borsa yatırım fonları;

Kazandıranlar

Kaybettirenler

kaynak:

etfdb.com

tr.investing.com/analysis

dunya.com/kose-yazisi/sesli-dusunme-zamani/

ETF’ lerde Son Durum
Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!