featured

2021 ETF Piyasasındaki Gelişmeler — II

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni Kripto ETF’leri

Kripto paralar, bazı devlet otoriteleri tarafından pek sempatik bulunmamış, bazı ekonomistler tarafından da “balon” olarak adlandırılmıştı, ki böyle düşünmeye devam edenler hala olsa da özellikle salgın döneminde yatırımcılar tarafında hızla büyüyen bir talep haline gelmiş durumda. Yatırım kuruluşları da bu talebe alternatifler oluşturmaya başladılar bile. Fidelity, VanECK ve WisdomTree gibi ABD ETF şirketleri Bitcon Etfleri için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na başvuru yaptı. Bunlar haricinde piyasada işlem gören kripto etfleri de mevcut:

S&P 500 Trust ETF’inin Yükselişi

Küresel bazda makroekonomik verilerin beklentilerden iyi gelmesi bu hafta piyasalarda pozitif etki oluşturdu. ABD’de imalat PMI verileri Aralık 1983’ten bu yane 64,7 ile en yüksek seviyeye ulaştı. Dünya Ticaret Örgütü, küresel mal ticaretine ilişkin büyüme beklentisini %7,2’den %8,0’a çıkardı. Bu hafta yaşanan öenmli gelişmelerden birisi de S&P 500 Endeksinin tarihte ilk kez 4.000 puanı aşması oldu. Buradan hareketle ABD’de en yüksek işlem olan SPDR S&P 500 Trust ETF (SPY) de ilk kez 400.61$ fiyatını gördü.

Tahvil Piyasası

Piyasada tahvil faizlerinin yükseliş tedirginliği devam ediyor. Son haftalarda ABD 10 yıllık tahvil faizleri %1,77 seviyelerini test etmişti, şimdi ise %1,72 seviyesinde. Faizlerin yükselmesiyle bankacılık endeksleri de yükselişe geçti. Dow Jones Bankacılık Endeksi (DJBANKS) yılbaşından bu yana %25 oranında arttı.

Peki bu dönemde ABD tahvil ETF’lerinin performansı ne oldu?

Yurtiçinde ise Türkiye 10 Yıllık Tahvilleri de yükselişini sürdürürken, 18 Mart Perşembe günü gerçekleşen TCMB Para Politikası Kurulunun kararıyla piyasa beklentilerinin de üzerinde 125bp artış ile politika faizi %19,00’a çıkarılmıştı. Ardından gelen TCMB Başkanı değişikliği de piyasada deprem etkisi meydana getirdi. BİST100 Endeksi ard arda günü -%10 kayıplarla kapattı, beş yıllık ülke primimiz 465 seviyelerini gördü.

Faiz artışlarından sonra banka mevduat faizleri de hızla yükselişe geçti. Piyasada verilen mevduat faizi Mart ayının son haftası itibarıyla %19,50 oldu. Yılbaşından bu yana mevduat faizlerinde piyasa ortalaması %14 iken, şu anda %16 seviyelerinde. Piyasada gözler, bundan sonraki süreçte 15 Nisan’da gerçekleşecek olan PPK kararlarında.

2021 ETF Piyasasındaki Gelişmeler — II
Giriş Yap

ETF GÜNDEM ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!